Cerata na lata

PCV, PVC czy PCW ??

PCV, a poprawniej PVC czy swojskie PCW to powszechnie spotykane tworzywo sztuczne - polichlorek winylu. Z niego wytwarza się, poza ceratą, także okna, rury, wykładziny. Jeszcze przed zastosowaniem w formie polimeru ten sztuczny materiał znany był pod nazwą winylu, z którego wytwarzano płyty gramofonowe.

Cerata to powłoka PVC z dodatkiem środków zwiększających plastyczność, naniesiona najczęściej na płótno, flizelinę lub siatkę. Jest to materiał bardzo trwały ale nie niezniszczalny.

Plama, co za pech...

Cerata całkiem nieźle znosi plamy jednak warto wystrzegać się szczególnie:   

  • plam z tuszu, atramentu
  • z soków owocowych, warzywnych - marchwi, pomidorów, buraków. Pozostawione dłużej na powierzchni obrusu mogą pozostawić trwałe przebarwienia   
  • z naturalnych barwników - kurkuma, curry   
  • z czerwonego wina, nalewek owocowychAle to nic...
Ceratę po zabrudzeniu łatwo się zmywa zmywakiem z dodatkiem płynu do mycia naczyń. I już.

Inne niebezpieczeństwa

Pamiętajmy, że bardzo gorące naczynia (garnki, patelnie) postawione na ceracie spowdują jej zniszczenie (stopienie), a dodatkowo trwałemu zabrudzeniu ulegną też naczynia. Podobnie należy unikać kontaktu obrusu ceratowego z gorącymi tłuszczami.Nasz wszechstronny polimer niestety łatwo poddaje się cięciu, dlatego upadek ostrego przedmiotu prawdopodobnie pozostawi po sobie dziurę w powierzchni obrusu. Tak, jak spadający nóż pozostawił dziurę w naszym obrusie.Zużycie

Ponadto laminat PVC zwyczajnie się ściera. Widać to na poniższym zdjęciu.

Po lewej obszar stołu użytkowany przez małą Dusię, po prawej część użytkowana przez tatę Dusi. Pocieszające jest to, że ten obrus ma już grubo ponad rok, a nadal prezentuje się nieźle.Niedługo planujemy wymianę tego obrusu na ten w drobne czerwone groszki z naszej kolekcji.