Operacja śliniak

Odprawa przed akcją

Z ceraty można uszyć również śliniak - niezbędny ochraniacz ubranek malucha podczas posiłków, zwłaszcza samodzielnie jedzonych ;) Wprawdzie nasza starsza córka już śliniaka nie używa, a młodsza coraz częściej odmawia przy jego zakładaniu (wzoruje się na starszej siostrze), ale daje się namówić by chociaż zupę jadła ze śliniakiem ;) Zatem będę miała testerkę :)Przygotowania

Do uszycia śliniaka potrzebny był mi kawałek ceraty, czarna lamówka oraz rzep. Wykrój skopiowałam z książki Oliver +s "Little things to sew", dodam, że jest to dość duży śliniak (szerokość 26 cm, długość 24 cm). Odrysowałam na lewej stronie ceraty elementy śliniaka, każdy po 2 razy (lustrzanie), gdyż chciałam śliniak dwustronny, a następnie je wycięłam. Ucięłam 2 kawałki lamówki, jeden krótszy (na szerokość kieszonki śliniaka), drugi dłuższy (do obszycia obwodu całego śliniaka). Moja lamówka była poliestrowa, złożyłam ją na pół i za pomocą żelazka zaprasowałam, aby było łatwiej obszywać nią brzeg śliniaka.
Ruszamy

Wzięłam 2 mniejsze kawałki wyciętej ceraty, które będą stanowiły kieszonkę, złożyłam lewymi stronami do środka i wzdłuż prostej krawędzi przypięłam lamówkę. Świetnie się do tego sprawdziły spinki do włosów starszej córki ;) Kiedyś testowałam spinanie ceraty w trakcie szycia za pomocą zwykłych spinaczy biurowych, ale te zahaczały o lamówkę i było trudno je odczepiać podczas szycia.

Teraz używając igły do dżinsu przeszyłam brzeg kieszonki z lamówką i ten element jest już gotowy. Kolejny etap to złożenie 2 dużych kawałków ceraty również lewymi stronami do siebie i przypięcie wokół nich lamówki, uwzględniając dopasowanie i przypięcie kieszonki. Zwróćmy uwagę, z jakiego miejsca będzie zaczynała się nasza lamówka, najlepiej gdy będzie to wzdłuż śliniaka, na prostej linii, gdyż łatwiej będzie ja dopasować i ładnie wykończyć.I przedostatni etap - przyszycie lamówki naokoło śliniaka. U mnie poszło dość gładko, m. in. dzięki temu, że lamówka nie przesuwała się podczas szycia, bo była dokładnie przypięta. Oczywiście spinki odpinałam jak tylko zbliżały się do stopki ;) Aby ładnie zakończyć lamówkę najlepiej podłożyć jej końcówkę pod spód, wyrównać i przeszyć, najlepiej dwukrotnie by wzmocnić szew.Na końcu mocujemy rzepy, ja miałam takie do naklejania, więc poszło bardzo szybko, rzep do ceraty bardzo dobrze przylega.Śliniak jest gotowy do testowania :)

/Kasia