Saszetka biodrowa

Biodrówki z ceraty

Od jakiegoś czasu próbuję swoich sił szyjąc na maszynie. Czasem są to tylko poprawki, czasem tworzenie czegoś zupełnie od nowa. Szyję z różnych materiałów, postanowiłam więc sprawdzić czy na pewno nasza cerata nadaje się do szycia. Otóż tak, jak najbardziej, tylko warto zdobyć trochę wprawy i przydatnego wyposażenia.

Na początek zabrałam się do uszycia torebek - nerek - biodrówek (różnie się je nazywa) z ceraty moro (wzór "maskujący"). Odrysowałam na lewej stronie ceraty wykrój, wycięłam, podobnie zrobiłam z bawełnianą podszewką, pozszywałam ze sobą elementy, wszyłam pasek, zamek.Wprawdzie ceratę zszywałam specjalną stopką z rolkami, która jest przeznaczona do materiałów śliskich, ale ta cerata po lewej stronie szyje się równie dobrze zwykłą stopką. Widziałam też patent z podklejeniem od spodu zwykłej stopki taśmą klejącą, niebawem to wypróbuję. Ciut gorzej szyje się po śliskiej stronie ceraty, może się blokować pod maszyną, nitka może się plątać od spodniej strony szwu, tu można próbować szyć przez cienki papier/gazetę, ale też trzeba zadbać o dobre napięcie górnej nici w maszynie. Dlatego starałam się robić tak, aby nie było konieczności szycia po prawej stronie, ale jak już nauczę się to robić poprawnie, to na pewno sie tym pochwalę.

Ceratę na pewno należy szyć ostrożnie, tak, by nie trzeba było pruć szwów, bo będzie to potem widoczne (mogą zostać dziurki w materiale), a może tez dojść do przecięcia materiału igłą przy kilkukrotnym szyciu w tej samej linii. Z uwagi na ryzyko przecięcia materiału nie można szyć zbyt gęstym ściegiem.


Sama cerata jest bardzo miękka, łatwo ją było po szyciu odwrócić na prawą stronę i ładnie wymodelować. Uszyta saszetka wygląda dość solidnie. Jak się będzie sprawdzać w użyciu to się okaże po jakimś czasie, testy wytrzymałościowe będą przeprowadzać moi bratankowie, którzy te biodrówki ode mnie otrzymali w prezencie.
Źródło

Artykuł na podstawie którego powstał dzisiejszy wpis o biodrówkach dotyczy wprawdzie szycia ze zwykłej tkaniny i jest dostępny na blogu Daisy Janie wraz z opisem wszystkich czynności i plikiem z wykrojami do druku.Wkrótce

Niebawem zamieścimy tu osobny wpis z wieloma praktycznymi poradami dotyczącymi szycia z ceraty, w szczególności informacje o doborze stopki, łączeniu materiałów, podszywaniu i wykańczaniu, a do tego garść sprytnych trików, dzięki którym szycie z użyciem tak wymagających materiałów jak cerata stanie się łatwiejsze